Tvorba webových stránek – agentura, freelancer, nebo to zvládnete sami?

Tvorba webových stránek – agentura, freelancer, nebo to zvládnete sami?

Přemýšlíte o tvorbě webových stránek a nemůžete se rozhodnout, zda zvolíte nejlevnější možnost a postaráte se o web sami, necháte to na freelancerovi čili expertovi “na volné noze” nebo vsadíte na jistotu a za stránky zaplatíte agentuře?Jste-li malý živnostník nebo velká společnost, webové stránky jsou pro vás v dnešní době nutnost. Avšak vaše požadavky na různé aspekty webu se budou v mnoha ohledech jistě lišit.  V jaké situaci je důležité rozhodnutí nepodcenit a kdy můžete naopak ušetřit?

Jak začít s tvorbou webových stránek

Ať už nemáte  žádný web, nebo chcete jen zmodernizovat ten starý a optimalizovat pro hovyhledávače (SEO), na své si jistě přijdete. Z obrovského množství online nástrojů, systémů, freelancerů a agentur je opravdu těžké vybrat si tu nejvýhodnějšívariantu. Při rozhodování si ujasněte:

Co od webové stránky očekáváte

Chcete informovat o dané problematice, přimět zákazníky k návštěvě provozovny nebo je vaším hlavním cílem zprovoznit e-shop, kde bude radost nakupovat?

Obsah stránky

Jaký bude hlavní obsah webové stránky? Budou vás zákazníci vyhledávat především kvůli kontaktním údajům, nebo se na váš web budou chodit lidé vzdělávat? Nabízíte služby nebo chcete prodávat své produkty přes e-shop? 

Jak vás budou zákazníci vyhledávat

Říkají vám něco klíčová slova? Jsou možná důležitější, než si myslíte. Pokud nevíte, jak s nimi nakládat, copywriteři to vyřeší za vás.

Kolik vás to bude stát?

Máte v plánu spíše low-cost avšak funkční stránku, hezky provedený a praktický web, nebo vysoce sofistikovaný s nadčasovým designem?

Chci jednoduchý web, kde zákazníci naleznou základní informace, jako jsou kontakty, ukázky našich produktů/služeb, recenze a doplňující informace.

  •       Pokud se nepovažujete za úplného laika, zvažte celosvětovou jedničku na trhu – WordPress. Může vám zabrat opravdu velkou řadu hodin, než s ním naučíte zacházet, nicméně možnosti v něm jsou téměř neomezené a jedinou investicí zde bude váš čas. Velkou výhodou je obrovské množství šablon, fontů a doplňků. Nevýhodou může pro někoho být příliš složitá a odborná práce s WordPressem.
  •       Amatéři, nezoufejte. Pokud od webové stránky neočekáváte složitosti a originalitu, můžete využít velké množství online nástrojů, které jsou buď v základu úplně zdarma, nebo v plné verzi za pár set korun měsíčně. Krásné šablony a jednoduchou práci vám poskytnou Webnode či například Wix.

Chci hezký a přehledný web, který zaujme a bude se pyšnit návštěvností. Ale nechci do něj příliš investovat.

  •       Freelancer aneb zlatá střední cesta může být pro vás tím pravým. Výhodou freelancera oproti agentuře je jistě výrazně nižší cena. Freelancer pracuje sám, většinou je flexibilní, při pravidelné spolupráci vám menší změny provede pravděpodobně v řádu pár hodin.
  •       Nejste jištěni smlouvou, nemusí vám dát záruku na svojí práci. Jelikož bývá většinou jediným článkem v týmu, kromě nové webové stránky vám nejspíše nenabídne další, často velmi potřebné, doplňkové služby jako SEO, PPC a další sekce online marketingu.

Chci sázku na jistotu! Potřebuji plně funkční, interaktivní web s e-shopem, který mi vydělá peníze. Potřebuji webovou stránku, která bude snadno k nalezení, protože je pro mé podnikání klíčová.

  •       V tomto případě sáhněte po agentuře. Hledejte takovou, která vás zaujme svým přístupem, prozkoumejte si reference i mimo její web.
  •       Kvalitní agentura vám nabídne:

o   Tvorbu webové stránky na klíč /analýzu té staré

o   Fixní, předem stanovenou cenu

o   Základní optimalizaci, díky které vás zákazníci snadněji najdou

o   Online/ telefonickou podporu

o   Doplňkové služby online marketingu (kompletní SEO, PPC, Sociální sítě,…)

o   Záruku na své služby 

Pokud vaše podnikání stojí na webu, investice se nebojte. Při kvalitním produktu či službě v kombinaci s optimalizovaným webem a ideálně nějaké placené kampani se vám vložené peníze jistě brzy vrátí.

Zkusíte to na vlastní pěst nebo to necháte na specialistech? Dejte nám vědět do komentáře.

Marie Chudá