Ženy začaly nosit umělé prsa – co na to odborníci?

Ženy začaly nosit umělé prsa – co na to odborníci?

Zkuste si vyjmenovat, na kolik přijdete věcí, které před sto nebo sto padesáti lety neexistovaly. Že je to ale dlouhý výčet! Kulisy lidské existence se dynamicky proměňují, jakkoli lidská přirozenost zůstává v zásadě stejná. Společenských proměn a vědeckotechnického pokroku využívají umělci při vykreslování střetu civilizací na různém vývojovém stupni (Bohové musí být šílení) nebo při oblíbeném fantastickém cestování v čase (Návštěvníci). V žánrovém zpracování, jak je patrné z uvedených příkladů, vítězí komedie, neboť setkání lidí z různých epoch skutečné skýtá množství komických situací. Dovedete si představit reakci babičky Boženy Němcové na plán novodobé Barunky, že si pořídí umělé prsa?

Historikové: Umělé prsa – kromě materiálu nic nového pod sluncem

Experti na světové dějiny potvrzují, že jakmile ve společnosti trochu polevila přísná a často pokrytecká náboženská morálka, móda okamžitě zavelela něco ve smyslu: Prsa ven. Ženy ochotně uposlechly a nebyly to jenom prostitutky, jež – aby nedošlo k nežádoucím nedorozuměním – chodily oblečené v pestrých křiklavých barvách a bradavky odhalených prsou, na které lákaly potenciální zákazníky, si malovaly červenou barvou Prvním odvážným módním výstřelkem určeným všem ženám byl velký výstřih, jenž v některých případech nenechával zakryté téměř nic. V 15. století razila na královském dvoře jedna z králových milostnic styl odhalování jednoho prsu a tradičně svobodomyslná Francie představuje v převratných dobách Velké francouzské revoluce svobodu alegorickou malbou ženyvs obnaženými ňadry na barikádě.

Květinové děti a silikon

Kdyby v jakékoli z epoch byla možnost upozornit na vnady jejich zvětšením, zájem by byl bezesporu obrovský. To dokládají sladká šedesátá léta. V legendárních sweet sixties minulého století si mohly užít ženy na pláži nebo na různých happeninzích absolutní volnost podtrženou odhozením oděvu z horní části těla. A shodou okolností v téže době byl objeven silikon jako materiál vhodný k výrobě prsních implantátů. První vlaštovka přilétla v roce 1962, ve srovnání s dnešními způsoby a výsledky operací byla poněkud neohrabaná,. Avšak hlásily se další a právě díky těmto odvážným ženám, které dovolily na svém těle vyzkoušet novou cestu, je dnes úroveň výsledků plastických chirurgů taková, jaká je.

Etologové: Další distinktivní prvek v živočišné říši

Podrobné zkoumání vědců zabývajících se chováním zvířat, tzv. etologů, přineslo evidentní závěr, že pouze lidští samci, tedy muži, považují samičí, tedy ženská prsa, za sexuálně vzrušující. Z toho důvodu jsou u lidského druhu ženská prsa výrazným druhotným pohlavním znak, který se neomezuje jen na období těhotenství a kojení. Člověk je zkrátka jediným živočichem, pro nějž jsou samičí prsa významně důležitá při hledání partnera a zachování rodu. Když se chce žena jako příslušnice ženského pohlaví dobře cítit, a nemusí nutně toužit po přilákání partnera, zcela přirozeně chce, aby její prsa do velikosti i tvaru vypadala co nejlépe. Tuto podmínku umělá prsa splňují dokonale.

Lékaři: Máme plné ruce práce

Dnes zaznamenávají kliniky plastické a estetické medicíny skutečný boom. Zájem roste a pro velkou část ženské populace, která váhá, je jen otázkou času, než se rozhoupe a přidá se k průkopnicím nového trendu. Pojem umělý je trochu zavádějící. Ženě zůstanou její vlastní prsa, kterým se jen trochu pomůže buď tukovou tkání nebo silikonovu výplní a několika dobře mířenými řezy, které mají za úkol poprsí vymodelovat, nejčastěji zvednout. Prsu se nic nevezme, pouze se mu přídá, takže zachována zůstane mléčná žláza s mlékovodem i bradavkami, a i když zvětšení prsu po skončení mateřských povinností je operatéry preferováno, je dnes obor již na takové úrovni, že těhotenství a kojení jsou možné i s uměle vylepšenými prsy. Mléko umělé nebude.

Připadá vám dnešní doba dostatečně svobodomyslná? Pohoršuje vás nedostatečné zahalování intimních částí těla na veřejnosti? Líbí se vám velké výstřihy? Jaké vychytávky používáte pro krásný dekolt?

Marie Chudá