Online srovnávače uvádí, že je v naší republice vydáno víc než tisíc státních a korporátních dluhopisů. Z toho je zhruba polovina rizikových. Abyste poznali bezpečné druhy dluhopisů, připravili jsme vám stručný a jasný přehled. Pak si snáze vyberete odborníka, který vás provede na vaší cestě investora.
Co jsou dluhopisy a jak fungují
Dluhopisy řadíme mezi cenné papíry. Potvrzují, že jste nějakému subjektu půjčili peníze. Tím se stáváte jakýmsi bankéřem a emitent neboli vydavatel určitého druhu dluhopisu vám za to platí smluvený úrok. Podnikání s penězi ale není vždy bezpečné. Proto je dobré, když se na kapitálovém trhu orientujete a k tomu spolupracujete s experty. Cílem je minimalizovat riziko, že si koupíte dluhopis společnosti, která zkrachuje a vy o své peníze přijdete. Proto si představíme různé druhy dluhopisů.
Státní dluhopisy
Jak název napovídá, vydává tento druh dluhopisů stát. V našem případě je emitentem Ministerstvo financí. O vydávání dluhopisů a splácení úroků se stará Česká národní banka prostřednictvím takzvané holandské aukce. Státní dluhopisy se tedy považují za spolehlivou formu investice, pročež jsou mezi investory oblíbené. A co dělá stát s takto získanými penězi? Buď s nimi umořuje svůj dluh nebo je používá na údržbu vlastní infrastruktury.
Korporátní dluhopisy
Další druhy dluhopisů vydávají firmy, které tím získávají půjčky na svůj rozvoj jako alternativu k bankovním úvěrům. Rizikovost je oproti státním dluhopisům vyšší a posuzuje se podle řady faktorů. Hodnotí se finanční zdraví společnosti a významnou roli hraje také perspektivnost odvětví, v němž podniká.
Ke stanovení míry bezpečnosti u korporátních dluhopisů můžete využít internetové srovnávače. Mějte přitom na paměti, že za srovnávačem, jeho kritérii a portfoliem firemních emitentů vždy stojí konkrétní obchodník. Proto využívejte raději ty, kteří obhospodařují finance investorům již více let. Když vsadíte na správné koně, může výnos z půjčky překonat ostatní aktiva typu vzácných kovů či bitcoinů.
Zelené dluhopisy
Tento druh dluhopisů zajišťuje nebankovní financování ekologickým projektům, které se do budoucna jeví jako velmi perspektivní obory podnikání. Pokud budete mít šťastnou ruku, můžete kromě solidního zisku přispět k obnově životní prostředí.
High-yield dluhopisy
Máte-li povahu dobrodruha a v případě nezdaru vás ztráta investice nesloží, budou pro vás extrémně rizikové druhy dluhopisů to pravé. Na oplátku vám slibují high yield, tedy vysoký výnos. Všeobecně lze doporučit, abyste tyto cenné papíry nakupovali maximálně diverzifikovaně. Některé projekty totiž zkrachují, takže svůj vklad už nikdy neuvidíte. Jiné se ale mohou vyšvihnout a oproti konzervativním druhům dluhopisů na nich pohádkově vyděláte. Miliony by však tímto způsobem měli půjčovat jen multimiliardáři.
Protiinflační dluhopisy
V současnosti můžete část vašich finančních prostředků uložit také do speciálního druhu dluhopisů, které vydává stát na obranu proti inflaci.
Jak si vybrat správný typ dluhopisu pro vaše investice?
Máte-li volné peníze, rozhodně je nenechávejte ležet v bance. Tam vám je momentálně znehodnocuje inflace. Raději si určete, jak velkou částku chcete investovat a kolik a v jakém časovém horizontu byste chtěli tímto způsobem získat. Poté si udělejte pomocí srovnávačů analýzu emitovaných cenných papírů, ať máte přehled o rizikovosti a výnosnosti.
Využít můžete i firemní ratingy od S&P, Moody’s nebo Fitch. Také se zamyslete, jaká odvětví mají budoucnost a jaká nenávratně zmizí. Pak se neváhejte obrátit na specialisty, kteří obchodují s cennými papíry dnes a denně a sledují různé druhy dluhopisů už řadu let.
Gratulujeme. Pávě jste se úspěšně zorientovali v problematice investic do různých druhů dluhopisů. Čeká vás napínavá finanční hra. Kdo v ní riskuje málo, ten málo získá. Kdo je ochoten vsadit vše, může vše prohrát nebo objeví bájné Eldorádo.