Nespí se vám příliš dobře, budíte se celí polámaní a vůbec jste si neodpočinuli? Zdroj vašich potíží může spočívat v tom, naco denně uléháte; vaše staré lůžkouž zkrátka vašim zádům nesvědčí. Není nutné kupovat rovnou novou postel.
Za výhodné ceny lze pořídit samostatné zdravotní matrace – ostatně se sami můžete přesvědčit na srovnávači www.jakco.cz. 80×200 cm bude ideální pro jednolůžko, je možné ji použít i na manželskou postel. Výhodou je, že vedle sebe můžete položit 2 různě tvrdé podložky. Váš partner může mít na její tvrdost odlišný názor. Spokojeni tak budete oba.
Klasické a zdravotní matrace se od sebe liší
Zdravotní podložka se od klasické liší nejen materiálem z kvalitní paměťové pěny, ulevující od bolestí kloubů a svalů, ale i různými druhy antialergických povlaků, které pomáhají udržet povrch čistý a zamezují usazování roztočů. Díky tomu výrazně klesá riziko vzniku alergie.S ohledem na to, že jsou zdravotní matrace vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů, jejich cena bývá zpravidla vyšší než u těch klasických, pěnových. Proto je víc než doporučováno pokládat na ně chrániče matrace, které výrazně prodlužují její životnost.
Zvláštním druhem zdravotních matrací jsou ortopedické, které ocení především lidé trpící bolestmi zad a pacienti po operaci páteře.
Jsem sportující důchodce
Přesto i pro vás se ortopedické podložky hodí. Kvalitní spánek, stejně jako pestrá strava a intenzivní trénink, má souvislost se sportovním výkonem a následnou regenerací i ve vyšším věku; pokud se vám ho nedostává, hrozí vyšší riziko poranění během sportu. Vyplatí se tedy zaměřit na možnosti zlepšení spánkového rytmu a pořídit si zdravotní lůžko, které poskytne vašim namáhaným kloubům a svalům nezbytnou podporu.
Jsem již seniorního věku, jaké lůžko si vybrat?
Na tuto otázku není snadné odpovědět. Vždyť každé tělo je jiné, a stejně tak i osobní preference bývají různé. A co se seniorů týče, ti se s přibývajícím věkem postupně začínají sžívat s různými druhy ztuhlosti a bolesti kloubů. Tyto stavy se ovšem dají zmírnit právě volbou vhodné podložky. Při výběru je třeba přihlédnout k tělesným proporcím, konkrétním zdravotním neduhům a k oblíbené pozici při spánku. Obecně se všem spícím na boku doporučují měkčí matrace, které brání přílišnému tlaku na tělo spícího; máte-li však vyšší hmotnost, je vhodnější pořídit si zdravotní podložku středně tvrdou. Vyloženě tvrdá matrace se pro starší osoby není vhodná, protože může vytvářet protitlak na citlivá místa. to se může projevovat neprokrvováním končetin a tím i zhoršování aktuálních zdravotních problémů.
Kdy je vhodný čas na výměnu zdravotní matrace?
I ty mají, stejně jako jiné zboží, svoji životnost, která je deklarována výrobcem. Po uplynutí této doby může začít docházet, i přes správnou péči, ke ztrátě jejich pozitivních vlastností. Pokud po ránu začínáte pociťovat bolesti zad, které večer nebyly, vstáváte ztuhlí a bolaví, máte problém usnout nebo najít správnou polohu a je vaší matraci 10 a více let, je opravdu čas na novou.
Jak pečovat o lůžko pro seniory?
Nejen u starších osob je správná péče o podložku nezbytná, Při pravidelné údržbě nezapomínejte na snímatelný potah matrace, který se díky klasickému zipu dá snadno sundat a vyprat v pračce. Důležité je též časté větrání, aby nedocházelo k zapařování vnitřního materiálu. Protože mnoho seniorů může trpět různými druhy onemocnění, nezapomínejte pořídit též praktický chránič lůžka, který se snadno nasazuje a ochrání ji před případným znečištěním.
Ať už se rozhodnete pro výběr zdravotní či klasické matrace, vždy dbejte na své pohodlí, ne vždy platí, že co je doporučováno, musí být pro vás nejlepší.
Podle jakých kritérií vybíráte zdravotní matraci? Pomohl vám tento článek?