Máte v Brně pozemek na prodej? Zkuste ho zpeněžit v aukci, zpravidla se to vyplatí!

Máte v Brně pozemek na prodej? Zkuste ho zpeněžit v aukci, zpravidla se to vyplatí!

Máte-li v Brně pozemek na prodej, můžete udělat velice zajímavý obchod. Jak asi dobře víte, ceny nemovitostí v České republice v posledních letech vystoupaly do strmých výšin. Pokud jste se snad až doposud domnívali, že se to týká výhradně bytů, rodinných domů a rekreačních objektů, pak jste se mýlili. Půda jakéhokoliv druhu je dnes velice ceněnou komoditou. Pole, louka nebo zahrada, to všechno je s ohledem na poměrně omezené možnosti naší malé země „zajímavé zboží“. A pokud vlastníte nějaký solidní stavební pozemek, například parcelu ve velkém městě typu Brna, případně alespoň v jeho bezprostředním dosahu, jde bez nadsázky o hotové terno! Stoupající poptávka vyhnala ceny podobných pozemků nebývale vysoko. Pokud navíc k prodeji zvolíte aukci, což je v realitním oboru stále oblíbenější řešení, budete s výsledkem určitě spokojeni. Můžete vydělat mnohem víc, než by vás vůbec napadlo!

Brno a pozemky na prodej – výběr solidní, ceny vysoké

Brno je jednou z nejatraktivnějších destinací u nás. Téměř 400 tisíc obyvatel je toho zřejmým důkazem. Fakt, že je o metropoli jižní Moravy takový zájem, se pochopitelně odráží také na vysokých cenách tamních nemovitostí. Ty meziročně stouply dokonce víc než v tradičně nejdražší Praze. Například byty v novostavbách poprvé v historii prolomily hranici 100 tisíc Kč/m2. Cenový růst se samozřejmě týká rovněž starších bytů či rodinných domů. Stranou pak rozhodně nezůstaly ani stavební pozemky. V nabídkách realitních serverů jich aktuálně najdete necelou stovku. Mohlo by to být i lepší, ale budiž. V České republice jsou i taková místa, kde o parcelu, na které byste mohli stavět, nezavadíte ani náhodou. Horší je to však s cenovou dostupností. V okrajových částech města nelze metr čtvereční obvykle pořídit pod 5 000 Kč a v lokalitách, které jsou považovány za lukrativní, jsou zájemci nuceni zaplatit klidně třikrát až čtyřikrát více! Vám coby prodávajícímu se takové informace čtou určitě dobře. Není-liž pravda?

Ukázka z nabídky stavebních parcel (Brno – 09/2021)

Lokalita Výměra (m2) Cena v Kč Za 1 m2 (Kč)
Útěchov 712 7 890 000 11 080
Dolní Heršpice 750 9 450 000 12 600
Líšeň 685 10 140 000 14 803
Komín 1055 16 500 000 15 640
Jundrov 1037 17 940 000 17 300
Královo Pole 1227 26 980 000 21 989

Možná není ten pravý čas

Rozhodli jste se váš pozemek v Brně prodat, protože akutně potřebujete větší finanční obnos? Nebo jste jen při pohledu na částky, které jsou dnes lidé ochotni za nemovitosti zaplatit, jednoduše neodolali? Ať už jsou vaše pohnutky jakékoliv, nejprve popřemýšlejte, zda skutečně nastal ten pravý čas k prodeji. Ceny stavebních pozemků totiž rostou nepřetržitě už 20 let a rozhodně ne bez důvodu. Obyvatel České republiky přibývá a každý potřebuje někde bydlet. Vhodných parcel je však pochopitelně omezené množství, což skýtá jistý potenciál k tomu, aby dlouholeté a v podstatě pravidelné zdražování pokračovalo i do budoucna. Že vás spekulace na další cenový růst už příliš nezajímají? Chcete se své nemovitosti zbavit co nejdříve? Nevadí, i tak si jistě přijdete na velmi zajímavou sumu.

Chcete víc? Zkuste aukci!

Způsob prodeje starý jako lidstvo samo. To je aukce. V situaci, kdy je o vaše „zboží“ velký zájem a objeví se hned několik potenciálních kupců, vyhrává ten, kdo zaplatí nejvyšší částku. A jak jsme si řekli, poptávka po nemovitostech včetně stavebních pozemků je u nás rekordní. Lidé čím dál častěji investují dokonce už i do zemědělské půdy. Tak proč enormního zájmu nevyužít? Ačkoliv může být takové řešení někomu (hlavně vážným zájemcům) tak trochu proti srsti, jde o zcela legitimní postup. Zbavujete se svého majetku, protože hodláte vydělat peníze, ne abyste někomu udělali radost. A jak takovou aukci uspořádat? Že si nevíte rady? Pokud vás snad napadlo, že byste aukci svého pozemku zorganizovali tak nějak „svépomocí“, raději na to hned zapomeňte! Něčeho takového se nejlépe zhostí profesionálové.

Nechte to na profesionálech!

Celá řada realitních kanceláří má s aukčním způsobem prodeje své zkušenosti. Vyberte nějakou s dobrým renomé a máte po starostech. Jediné, co budete nuceni vyřešit, je minimální požadovaná cena a také výše provize. Všechno ostatní už zařídí makléři, případně právníci. Prvním krokem, který ve váš prospěch učiní, bude vyhotovení inzerátu. Kvalitní fotografie vašeho pozemku nebo popis jeho výhod, to jsou jistě důležité věci a lze je považovat více méně za samozřejmost. Co však může sehrát neméně významnou roli, to je umístění inzerce na hojně navštěvovaný realitní portál. Čím více zájemců vaši nabídku objeví, tím vyšší budou šance na úspěch aukčního prodeje! Jelikož se však nejedná o klasickou dražbu, jakou jste nejspíš viděli v nějakém filmu, součástí inzerátu musí být upozornění, že v případě většího zájmu o nemovitost, nebude uvedená cena konečná. To je dnes jasný signál pro potenciální kupce, že mají počítat s aukcí.

Využijte situace!

Je zřejmé, že enormní poptávka po nemovitostech všeho druhu vyhnala ceny do dříve nemyslitelných výšek. Proč toho tedy nevyužít? Jestliže jste se rozhodli váš pozemek zpeněžit, nepochybně si přijdete na své. Ať už zvolíte prodej klasickou cestou nebo upřednostníte aukci, prodělat nemůžete. A úvahy o tom, zda by nebylo lepší počkat na další cenový růst? Přestože je velmi pravděpodobné, že stavební pozemky v žádaných lokalitách do budoucna ještě podraží, stoprocentní záruku vám nikdo nedá. Ani zkušený makléř či renomovaný ekonom. Potřebujete peníze do vaší peněženky? Prodávejte! Situace na trhu s nemovitostmi je vám nakloněna!

Jak velkou parcelu máte k dispozici? A leží spíše v centru města nebo v některé z jeho okrajových částí?

Marie Chudá